Tequila

Home > Zwiedzanie > Meksyk
Wnętrze fabryki Tequili, Meksyk

Fabryka Arette, Tequila, Meksyk

Jak powstaje najlepszy trunek na świecie - wycieczka po Tequili

Tequila – przeurocze miasteczko na północ od Guadalajary. Około 30 tyś mieszkańców osiadło w centrum, pozostałe 20 tyś to pińas - osoby ciężko pracujące na plantacjach agawy, których wokół miasta jest mnóstwo. To właśnie agawa tworzy historię tego miejsca. Nazwa Tequila znana jest wszystkim, ale tylko nieliczni wiedzą skąd się ona wywodzi. Dawno temu popularny w okolicy obsydian - bardzo twarda skała, służył mieszkańcom jako różnego typu narzędzia np. doskonale nadawał się na ostrze noża. Indianie używający takich przedmiotów często ranili sobie dłonie, dlatego obsydian zaczęto nazywać ‘kamień, który tnie’. Hiszpanie którzy przyjechali nie potrafili wymówić tej nazwy, więc ją uprościli i tak powstało słowo Tequila, którym później nazwano miasto. Początkowo Tequila, cudowny napój z agawy, miał 50% alkoholu, następnie odkryto, że dodając wody można obniżyć procenty nie tracąc smaku. Na znak nowej ery powstał czterdziesto procentowy napój nazwany tak jak miasto w którym jest on produkowany, czyli Tequila. Kolor tequili zależy od tego jak długo leżała ona w beczkach. Jaśniejsza o nazwie reposado leżakuje około 8 miesięcy, natomiast ciemniejsza - añejo od 2 do 3 lat. Jest jeszcze muy añejo, nazwa ta oznacza leżakowanie ponad trzyletnie. Warto wiedzieć jak poznać dobrą tequile. Wbrew pozorom cena nie ma znaczenia, jest ona tylko wyznacznikiem wartości jej opakowania czyli butelki, a o tym jak testować tequile dowiemy się biorąc udział w jednej z wielu oferowanych w mieście wycieczek po okolicy i po fabrykach.

widok na dziedziniec fabryki Tequili, Meksyk

fabryka Tequili, Meksyk

Jedna z najstarszych fabryk Tequili, Tequila, Meksyk

Fabryka Arette, Tequila, Meksyk

przygotowanie agawy, Tequila, Meksyk

Tequila, Meksyk

proces fermentacji podczas produkcji Tequili

proces fermentacji, Tequila, Meksyk

               

Można zwiedzać duże nowoczesne fabryki lub małe, charakteryzujące się tradycyjną technologią produkcji. Osobiście polecam te mniejsze, można tam dotknąć wszystkiego, dokładnie się przyjrzeć i powąchać. Ostrzegam, że od samego zapachu może zakręcić nam się w głowie. Każda taka wycieczka kończy się degustacją. Najpierw próbujemy czystej tequili (blanco) prosto z kotła w fabryce. Następnie jedziemy do malutkiego sklepiku, można je tu spotkać na każdej ulicy. Oprócz tradycyjnej Tequili zagryzanej pomarańczą z cynamonem, dostaniemy do spróbowania osiemnastoprocentowe tequile smakowe podawane z lodem oraz z mlekiem lub przyprawami. Część wycieczek ma poszerzony pakiet np. o przejażdżkę po plantacji lub zwiedzanie muzeum miasta Tequila. Oprócz gorzelni degustacji i muzeum warto obejrzeć główny plac miasta z bardzo ładną katedrą oraz pospacerować przytulnymi uliczkami.

Wnętrza fabryki, Tequila, Meksyk

Fabryka Arette, Tequila, Meksyk

Degustacja Tequili, Tequila, Meksyk

Tequile smakowe, Tequila, Meksyk

Stary kościół w sercu miasta Tequila, Meksyk

Iglesia de Santiago Apostol, Tequila, Meksyk

jedno z urządzeń w fabryce Arette, Tequila, Meksyk

Fabryka Tequili, Tequila, Meksyk

               

Do Tequili dostaliśmy się autobusem z Guadalajary. Autobus o numerze 309 dojeżdża ze starego dworca ‘Central Vieja’. Jest to mały dworzec blisko centrum miasta (10 minut pieszo), najlepiej zapytać o niego w informacji turystycznej. Autobusy te jeżdżą co pół godziny. Cena w obie strony to 140MXN za osobę. Niestety autobus jedzie dosyć wolno, bo ponad dwie godziny. Za wycieczkę do gorzelni obejmującą zwiedzanie starej fabryki, przejażdżkę po mieście oraz degustację (dosyć obfitą) zapłaciliśmy 150MXN za osobę. Takie wycieczki oferowane są na wielu stoiskach wokół centrum i jego okolicy. Dużym udogodnieniem jest to, że można poprosić o przewodnika w języku angielskim. Polecamy pana o imieniu Jesus Landeros, który na koniec wycieczki podał nam swój numer telefonu, na wypadek gdybyśmy jeszcze chcieli coś zwiedzić. Możecie liczyć, że na niego traficie lub po prostu do niego zadzwonić pod nr 3314768885.

stary piec w fabryce Arette, Tequila, Meksyk

Fabryka Arette, Meksyk, Tequila

marzec 2015

Was to nic nie kosztuje a nas przybliża do spełnienia marzeń o kolejnych wyjazdach. Prosimy, kliknijcie w poniższą reklamę. Dziękujemy! 🙂

 • http://tourandclimb.pl TourAndClimb

  Polecamy i zachęcamy do odwiedzenia Tequili osobiście 🙂

 • Natalia Jaranowska

  uwielbiam ten trunek 🙂

  • http://tourandclimb.pl TourAndClimb

   Jakby gdzieś Ci się przytrafiła okazja kupić Tequile smakowe to szczerze polecamy 🙂 My niestety ich nigdzie poza tym miastem nie widzieliśmy