Stocznia Gdańska

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Położona na lewym brzegu Martwej Wisły jest jedną z największych polskich stoczni. Przed rokiem 1945 istniała tu stocznia niemiecka. W 1980r. tu właśnie zostały podpisane porozumienia sierpniowe. Jednak dla mieszkańców Gdańska, oprócz historycznego znaczenia, jest to miejsce o wiele większym ładunku emocjonalnym. Zacięta walka o żurawie stoczniowe, które są symbolem Gdańska, wywołała wiele licznych dyskusji na temat dalszej przyszłości tego miejsca. Oprócz terenów zamkniętych na których dalej działają spółki stoczniowe, mamy miejsca muzealne takie jak Europejskie Centrum Solidarności - ECS, czy słynna Sala BHP Stoczni Gdańskiej. Znaczna część terenów postoczniowych została zagospodarowana w sposób bardziej użytkowy. Znajdziemy tu różnego rodzaju kluby, bary, obiekty sportowe i wiele innych. Dodatkowo tereny te tworzą miejsce spacerowe z bardzo fajnym klimatem i jakże blisko stąd do centrum Gdańska. Miejsce to cały czas się rozwija. Planowane są też osiedla mieszkaniowe, na co nie do końca chcą się zgodzić mieszkańcy Gdańska. Jak na razie na pewno warto tu przyjść, pospacerować i dodatkowo odwiedzić parę miejsc, które postaramy się Wam przybliżać.

Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk

ECS, Gdańsk

tereny Stoczni Gdańskiej

tereny Stoczni Gdańskiej

wnętrza Europejskiego Centrum Solidarności, Gdańsk

wnętrza ECS, Gdańsk

Dojazd: od stacji SKM Gdańsk Główny 15 minut na piechotę, można także podjechać jeden przystanek tramwajem nr 7, 8 lub 10. Ogólna ocena 9/10. Czas Zwiedzania: spacer około 30 minut.

 

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI ECS

31 sierpnia 2014 roku, przy placu Solidarności, została otwarta nowa siedziba ECS’u. Jest to nowoczesny obiekt kulturalny, utrwalający pamięć o zwycięstwie Solidarności. Oprócz nowoczesnego muzeum upamiętniającego Solidarność, jest tu m.in. ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe i biblioteka. Ma to być także miejsce spotkań obywateli, czy spełnia te założenia? Wątpię. Jak dla mnie warto odwiedzić to miejsce chociażby ze względu na sam budynek. Ma on się kojarzyć z przemysłem stoczniowym, ale to nie jedyne odczucia, które nas przy nim spotkają. Co by nie mówić, na pewno jest on niesamowity zarówno z zewnątrz jak i w środku. Wystawa stała, poświęcona historii solidarności, zajmuje siedem sal. Wykorzystano tu najnowsze rozwiązania technologiczne, instalacje przestrzenne oraz oryginalne wyposażenie stoczni. Więcej informacji na stronie ECS-u Odwiedzając Gdańsk tylko na weekend jest to punkt obowiązkowy do zwiedzenia.

Pomnik Poległych Stoczniowców i ECS

Pomnik Poległych Stoczniowców i ECS

wnętrza Europejskiego Centrum Solidarności, Gdańsk

wnętrza ECS, Gdańsk

Bilety: normalny 17zł, ulgowy 13zł (w cenie audioprzewodnik) Ogólna ocena 10/10. Czas zwiedzania: około 90 minut.

 

SALA BHP STOCZNI GDAŃSK

Będąc w ECS’ie warto przespacerować się do kolejnego ważnego obiektu jakim jest Sala BHP Stoczni Gdańskiej. To właśnie tutaj w sierpniu 1980 roku podpisano Porozumienia Sierpniowa. W tym zabytkowym budynku możemy obejrzeć wystawę "Solidarność- Drogi do porozumienia" a także usiąść przy stole prezydialnym. Dla nas jednak największa atrakcją były tabliczki informacyjne (widoczne na zdjęciach poniżej). Jeżeli jesteście na terenie stoczni to warto wstąpić także do Sali BHP, natomiast wg nas, jeżeli nie interesujecie się historią, to nie jest to obiekt, który koniecznie trzeba odwiedzić.

wnętrza Sali BHP, Stocznia Gdańska

wnętrza Sali BHP, Stocznia Gdańska

wnętrza Sali BHP, Stocznia Gdańska

wnętrza Sali BHP, Stocznia Gdańska

budynek Sali BHP, Stocznia Gdańska

budynek Sali BHP, Stocznia Gdańska

wnętrza Sali BHP, Stocznia Gdańska

wnętrza Sali BHP, Stocznia Gdańska

Bilety: bezpłatnie Ogólna ocena 5/10. Czas zwiedzania: około 20 minut.

Was to nic nie kosztuje a nas przybliża do spełnienia marzeń o kolejnych wyjazdach. Prosimy, kliknijcie w poniższą reklamę. Dziękujemy! 🙂