Muzeum Bursztynu

Katownia w całej okazałości

Katownia w całej okazałości

Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Są dwa powody dla których warto odwiedzić to muzeum, pierwszy to oczywiście bursztyn, który szczególnie związany jest z historią Gdańska, natomiast drugi to budynek w którym zlokalizowane jest owe Muzeum Bursztynu. Zabytkowy zespół Przedbramia ulicy Długiej, na który składa się Katownia, Szyja z domem więziennym i Wieża więzienna, przez długi czas był zamknięty dla zwiedzających. Jak się okazało warto było poczekać, bo to co nas tu spotkało zostało naprawdę dobrze przemyślane.

widok Wieży Wewnętrznej

widok Wieży Wewnętrznej z dziedzińca wewnętrznego

w pomieszczeniach Katowni

stanowisko strzeleckie w jednym z pomieszczeń Katowni

Przedbramię czyli taki "wewnętrzny dziedziniec" Katowni

Przedbramię, czyli taki "wewnętrzny dziedziniec" Katowni

 

Fani bursztynu, obejrzą tu historie tego rzemiosła od czasów najdawniejszych aż do współczesnych i to zarówno w aspekcie geologicznym, chemicznym, przyrodniczym a nawet magicznym. Atrakcją są też zabytki sztuki bursztynniczej wykonane w dawnym Gdańsku. Dodatkowo w muzealnym sklepiku można zakupić ciekawą biżuterie, oczywiście z bursztynem.

Jednak dla nas, największą atrakcją było zwiedzenie Kluczowego Elementu Fortyfikacji Dawnego Gdańska. W celach zaaranżowanych w Katowni poczuliśmy klimat tego miejsca z przed lat, aż trudno uwierzyć jakie kiedyś były sposoby wymuszania zeznań. Na koniec można obejrzeć film prezentujący obiekt i jego funkcje pełnione w ciągu wielu wieków.

fragment dziedzińca wewnętrznego Katowni

fragment dziedzińca wewnętrznego Katowni

Zabytkowa armata i moździerz w Katowni

Zabytkowa armata i moździerz w Katowni

Podsumowując, to czy jesteśmy fanami bursztynu, historycznych budowli czy mrocznych opowieści to na pewno znajdziemy tu coś dla siebie. Będąc w Gdańsku, nawet na jeden dzień i spacerując pomiędzy głównymi atrakcjami tego miasta nie sposób nie przejść obok tego obiektu, a nawet przez niego (przejście przez Przedbramię jest bezpłatne i nie wchodzi w zakres muzeum), a jak już się tu przechadzacie to koniecznie wstąpcie do środka.

widok na dziedziniec Katowni

widok na dziedziniec Katowni

Godziny otwarcia i dokładne informacje znajdziecie tutaj: Muzeum Bursztynu

Bilety: 10zł normalny, 5zł ulgowy Dojazd: od stacji SKM Gdańsk Śródmieście 7-9 minut na piechotę. Ogólna ocena: 9/10. Czas zwiedzania: około 30-45 minut.

Was to nic nie kosztuje a nas przybliża do spełnienia marzeń o kolejnych wyjazdach. Prosimy, kliknijcie w poniższą reklamę. Dziękujemy! 🙂

  • Grzesiek DietaMistrza.pl

    Wygląda ciekawie. Lubię zwiedzać tego typu muzea, gdy odwiedzam nowe miejsce. Zdecydowanie zrobię to również gdy tylko będę w Gdańsku. Byłem już dwa razy w Gdyni, a nie zwiedziłem jeszcze Gdańska. W ogóle mam bardzo długą listę miejsc, które chciałbym zobaczyć. 🙂

    • http://tourandclimb.pl TourAndClimb

      W takim razie zapraszamy do Gdańska, mamy nadzieję że inne opisy miejsc do zwiedzania w Trójmieście również Ci pomogą 🙂